Köroğlu gözün kör olsun

Söylenceye göre Köroğlu yazları Sivas Çamlıbeli’nde, Kışları Tokat’ta  geçirirmiş…Yol üzerindeki  taş binalar ve mağaralar o zamandan kalmaymış.

Köroğlu bir tarihte  Sivas Çamlıbeli’nde oturuyormuş. Efelerini yağma yapması için kalelerden birine göndermiş. Manzara hoşuna gittiği için dere kenarına inmiş. Yaşlı bir kadın yün yıkıyormuş. Köroğlu’nun geldiğini bile görmemiş. Elindeki tokacı.  kelle keser gibi hırsla kaldırıp indiriyormuş.  Yine de hırsını yenemeyip “Köroğlu gözün kör olsun” diyormuş

Köroğlu bir müddet beklemiş, “ana sen çok yoruldun, biraz da ben tokaçlayayım”   demiş. Yünler yıkanıp bitene  kadar ihtiyarın yanında beklemiş.. Kadın, bu delikanlıya çok dua etmiş; “gençliğinin hayrını göresin” demiş.

  Köroğlu ihtiyarın yanından ayrılırken kadına “Sen Köroğlu’nu tanıyor musun, ondan  ne kötülük gördün , niçin beddua ediyorsun”, demiş. Kadın üzgün ve mahcup bir tavırla “Ne bileyim oğul. Ben Köroğlu’nu tanımam, bilmem herkes “Köroğlu gözün kör olsun”  dediği için ben de  “Köroğlu, gözün kör olsun” diyorum , demiş.

Bizler de tanımadığımız kimselere haksızlık etmiyor muyuz?

Categories: Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s