Kitaplarım

Anadolu Aleviliğinde Sivas Örneği

Eser daha çok kaynak şahıslardan derlenmiş,  yıllarca yapılan alan çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Anadolu Aleviliği oldukça geniş kapsamda incelenmiştir. Eser 421 sayfa olup 13,5×21 cm boyutlarındadır. 2017 yılında yayınlanmıştır.

Belediye Köftesi (Hayvan Hikayeleri)

Bu eserin yazılış nedeni  okuyuculara “hayvan sevgisi”  vermektir.       Kitaptaki hikayeler gerçek hayattan alınmıştır. Kitapta 20 hayvan hikayesi yer almaktadır. Kitap 93 sayfa olup, 13.50 x 19.50 cm. boyutlarındadır. Eser 2017 yılında yayınlanmıştır.

Sivas Yöresinde Geleneksel Bayramlar
ve Toplu Törenler

Eser Sivas yöresindeki geleneksel bayramları ve toplu törenleri tanıtmak amacıyla yazılmıştır. Bunlar: Bahar bayramları, Çoban bayramları, Tarıma bağlı törenler, Hayvancılığa bağlı törenler ve diğer törenler başlığı altında toplanmıştır. Eser 124+10 sayfa olup 50×24 cm boyutlarındadır. Kitap ”Sivas 1000 temel eser” serisinin 18. kitabı olarak 2010 da yayınlanmıştır .

Sivas Efsaneleri

Eser, Sivas efsanelerini tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Eserin giriş bölümünde efsaneler hakkında bilgi verilmiş; daha sonra Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Gemerek, Gölova, Gürün, Hafik, İmranlı, Kangal, Koyulhisar, Sivas merkez ilçe, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara’da söylenen 385 efsane anlatılmıştır. Yine bu eserde genel efsaneler üzerinde durulmuş, bibliyografya ve indeks verilmiştir. Kitap 389 sayfa olup, 16.5ox24.00 cm. boyutlarındadır. 2001 yılında Sivas Dilek Matbaasında basılmıştır.

Sivas Yöresi Geleneksel El Sanatları

Sivas Yöresi Geleneksel El Sanatları, belki her yönüyle tam yada tama yakın bir monografi değilse de bir arayış, tespit ve aktarma serüveninin içtenlikle kaleme alınmış örneklerini, Kutlu ÖZEN’ in (şüphesiz konuk ettiği, yararlandığı kaynak kişilerin de) bilgi, beceri, uygulama, öğrenip öğretmeye ve özüne, sözüne, davranışlarına yansıyan “kişisel” doğallıkla örülmüş 40 yıllık birikiminin sonuçlarını bir araya getiriyor. Bu sonuçların geleneksel el sanatlarına yaptığı, yapacağı katkı ortada… Bunun bir de Türk Dili ve “Türkçe Sözlük” boyutu var ki bunun da ip uçları ve kanıtları, sayfalarda ve kavram zenginliği ile dikkati çeken “Dizin” de gizli…..

Aşık Feryadi
(Kadir Pürlü ile birlikte)

Daha önce Güldane’yi hazırlayan Kutlu Özen, müşterek eserinde Sivas Baharözü köyü doğumlu Feryadi(1914-1987)’nin hayati, edebi kişiliği üzerinde durmuş ve 169 şiirine yer vermiştir. Kitap 13.50 x 19.50 cm. boyutlarında olup 320 sayfadır. 1996 yılında Sivas, Dilek Matbaasında basılmıştır.

GÜLDANE/ Aşık Feryadi

Güldane adli eser, Sivas Baharözü köyü doğumlu Aşık Feryadi’nin hayatını ve şiirlerini tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Kitapta Feryadi’ye ait 35 şiir bulunmaktadır. Kitap, 80 sayfa olup 13.50 x 19.50. cm. boyutlarındadır. 1983 yılında Sivas, Dilek Matbaasında basılmıştır.

Öğrencilerimle Başbaşa

Cumhuriyet Üniversitesinde okuyan öğrencilerin kompozisyon ödevleri değerlendirilmiş, ilginç bulunanlar kitaba alınmıştır. Kitap iki bölümden ibarettir. Birinci bölümde Kutlu Özen’in hayat hikayesi, ikinci bölümde öğrencilerin sorunları yer almıştır. Kitap 91 sayfa olup, 16.50 x 24.00 cm. boyutlarındadır. 2003 yılında Sivas Dilek Matbaasında basılmıştır. Kitapta samimi bir ifade kullanılmıştır.

Divriği Yağbasan Köyü Folkloru -Muallim Halil Sami (1927 – 1931)

Divriği Yağbasan köyünde muallimlik/öğretmenlik yapan Halil Sami,1927-1931 yılları arasındaki folklor derlemelerini 20.00 X 28.00 cm. boyutlarındaki 114 sayfalık bir defterde toplamıştır. Defter, 2003 yılında Kutlu Özen tarafından bilgisayar ortamına aktarılmış ve 2003 yılında Sivas Dilek Matbaasında basılmıştır. Kitap iki bölümden ibaret olup birinci bölümde Muallim Halil Sami’nin Yağbasan köyü derlemeleri, ikinci bölümde çeşitli dergilerde çıkan yazıları/makaleleri yer almıştır.

Aşık Veysel Selam Olsun Kucak Kucak

Eser, Aşık Veysel’in 25.ölüm yıldönümü nedeniyle hazırlanmıştır. Altı bölümden oluşan eserin birinci bölümünde Aşık Veysel’in hayati, ikinci ve üçüncü bölümlerde yazarın makaleleri, dördüncü bölümde arkadaşlarından seçtikleri makaleler, besinci bölümde Veysel için söylenenler yer almıştır. Altıncı bölümde Aşık Veysel’in otuz üç şiiri bulunmaktadır. Kitap 152+8 sayfa olup 16.50x 24.00 cm. boyutlarındadır. Kitapta Aşık Veysel’e ait 14 fotoğraf bulunmaktadır. 1998 yılında Sivas, Dilek Matbaasında basılmıştır.

Selam Olsun Kucak Kucak Aşık Veysel Hayatı ve Şiirleri

Kucak Eser, Aşık Veysel’in 25.ölüm yıldönümü nedeniyle hazırlanmıştır. Altı bölümden oluşan eserin birinci bölümünde Aşık Veysel’in hayati, ikinci ve üçüncü bölümlerde yazarın makaleleri, dördüncü bölümde arkadaşlarından seçtikleri makaleler, besinci bölümde Veysel için söylenenler yer almıştır. Altıncı bölümde Aşık Veysel’in otuz üç şiiri bulunmaktadır. Kitap 152+8 sayfa olup 16.50x 24.00 cm. boyutlarındadır. Kitapta Aşık Veysel’e ait 14 fotoğraf bulunmaktadır. 2. baskısı Duvar Yayınları tarafından 2009 yılında basılmıştır.

Sivas ve Divriği Yöresinde
Eski Türk İnançlarına Bağlı Adak Yerleri

Eser, Sivas ve yöresindeki adak yerlerini tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Eserin giriş bölümünde eski Türk inançları üzerinde durulmuş, Yer-Su kültüne bağlı adak yerleri ile evliya inancına bağlı adak yerleri hakkında bilgi verilmiş; 600’den fazla adak yeri tanıtılmıştır. Ayrıca 30’a yakın adak yerinin fotoğrafları konulmuştur. Kitap 248 + 16 sayfa olup 16.50 x 24.00 cm. boyutlarındadır. 1996 yılında Sivas, Dilek Matbaasında basılmıştır.

Hz.Peygamberin Sancaktarı Abdülvehhab Gazi Hazretleri ve Gaza Arkadaşları (Yrd.Doç.Dr.Necati Demir’le birlikte)

Eser, Sivaslıların yakinen tanıdığı ve hürmet ettiği Abdülvehhab Gazi Hazretleri ile gaza arkadaşlarını tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Eserde Abdülvehhab Gazi’den başka Ahmet Turan Gazi, Hüseyin Gazi, Battal Gazi ve, Semmas Pir hakkında bilgi verilmistir. Kitap 160 + 16 sayfa olup, 16.50 x 24.00 cm. boyutlarındadır. Eserde 15 fotoğraf bulunmaktadır. 1996 yılında Sivas, Dilek Matbaasında basılmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s