Susuz Kalan Köpek Yavrusu

Emekliye ayrıldıktan sonra, devletin verdiği  parayla  sahilde küçük bir ev aldım. Burası daha çok emekli memurların tercih ettiği bir yerdi. Mayıs ortalarında gelen yazlıkçılar, okullar açıldıktan sonra geri dönerlerdi. İçlerinde hafta sonları gelenler de vardı.  Bunlar gelirken çocuklarını ve torunlarını da getirirlerdi.

Büyük şehirlerden gelen  zenginler ve onların şımarık çocukları    kimseyi beğenmezdi . Selam verip selam almazlardı.

Bir de sahilde köpek gezdirenler vardı. Bunlar aslında hayvanları sevmez, köpekleri ile  yazlığa gelir ve onları bırakıp giderlerdi.

Bir gün  sahilde gezerken susuzluktan dili kurumuş sevimli bir köpek gördüm. Hayvan  susuzluğunu gidermek için denize yaklaşıyor ;tuzlu suyu içemediği için tekrar uzaklaşıyordu.

Şemsiyenin altında  yatıp  şezlonga uzananlar bu sevimli köpeği görmezden geliyorlardı…Köpek susuzluğunu gidermek için  birkaç defa denize gidip geldi. Sahildekilerin ilgisizliği canımı sıkmıştı. Onlara  “Bu köpek hanginizin “ dedim. Hiç biri sahip çıkmadılar. Köpeğin su içmek için denize gidip gidip geldiğini defalarca gördüler fakat görmezlikten geldiler. Ona sahip çıkmadılar Belki de susuz kalan bu sevimli yavru   sahibini  arıyordu. Ben onu görmezlikten gelemezdim

Deniz, susuzluk, ve kızgın güneş köpeği tüketmişti. Hayvan sahilden denize, denizden sahile koşuyor fakat tuzlu suyu içemiyordu. Susuzluktan dili dışarı çıkmıştı. Fazla beklemeden  Sahildeki gazinoya gittim. Bir şişe su aldım Getirdiğim suyu   bir kaba boşalttım. Yavrunun önüne koydum. Sevimli köpek artık suya kavuşmuştu. Onun ağzını şapırdatarak  su  içişini   huzur içinde seyrettim. Ben güzel  bir şey yapmıştım; yaptığım harekete sevindim. Daha sonraki günlerde bu sevimli yavruyu bir daha göremedim.

Aklıma Fırat’ın suları geldi. Yezit’in askerleri kıyıları tutmuştu. Peygamber’in  evlatlarına  bir yudum su vermiyorlardı. Kerbela çölündeki  masumlar “Su” diye diye susuzluktan öldü.  Hz.Hüseyin’in , kuruyan dudaklarına Fırat’ın  suyu değmedi.

Aklıma susuzluktan ölen Yemen çöllerindeki  Türk askerleri geldi.  Oruç tuttuğum için susuzluğun ne olduğunu biliyorum. Susuzluktan daha korkunç bir ölüm şekli yoktur.