Hafik Kaymakamı

12 Eylül’den birkaç ay sonraydı. O tarihteki Sivas Valisi beni aramış. “Kutlu’yu hemen bana gönderin “ demiş. Okul müdürü de eve telefon açmış “Vali Bey, Kutlu Hoca’yı hükümette  bekliyor” demiş. Ben o günü dersim olmadığım için okula geç  geldim. Daha öğretmen odasına girmeden Müdür yardımcılarından biri “Vali Bey acele bekliyor” dedi. Ben de apar topar Hükümet’e gittim.

Sekreter bayan “Kutlu Hoca, Vali Bey seni bekliyor. Hemen içeri gir” dedi. İçeri girdim,  Vali Bey ,misafirleri ile oturuyordu. Benim geldiğimi görünce  “Kutlu Hoca nerdesin?…” dedi. Meğer Üniversite’den hocam olan Prof.Dr. M. Fahrettin Kırzıoğlu alan çalışması için  Sivas’a gelmiş. Vali Bey de  “Bu  işi en iyi  Kutlu Özen yapar; onu bulalım demiş… Hafik ve Zara Kaymakamlarına da haber verilmiş.

Valiliğin verdiği araba ile Hafik’e geldik. Arabada Kırzıoğlu’nun hanımı da var. Hükümet binasının önünde indik. Vali Bey’in haberi var bizi iyi karşılarlar diye düşündük…. Eski Hükümet binası iki katlı idi. Taş, kerpiç, ağaç gibi malzemelerle yapılmıştı. Gacır gucur sesler çıkaran merdivenlerden sonra Kaymakam’ın oturduğu geniş bir oda vardı. Köylüler Kaymakam Beyin emri ile ayakkabılarını çıkarmışlardı. Ahırdan, ağıldan yeni çıkmış köylülerin üzeri ahbun/hayvan pisliği kokuyordu. Lastik ayakkabıların, yün çorapların çıkardığı hava genzimizi yakıyordu.

Bekçiye, “Bizi Sivas Valisi gönderdi. Geldiğimizi haber veriniz ki fazla beklemeyelim.”  dedik. Bekçi, korktuğu için  Kaymakam Bey’e haber vermedi. Diğer memurlar da bize yardımcı olamadı.  Hiç birisi de Kaymakam Beyi’in yanına gidemedi.